Ruže Mr. Rose

Where flowers are our inspiration
aa

Tipy a triky ako udržať kyticu dlho čerstvú a sviežu

Ako sa starať o kyticu kvetov, aby vydržala čo najdlhšie čerstvá?

Základom je výmena vody

Kvetom vymieňame vodu raz za dva či tri dni tak, že vázu dôkladne vyčistíme, nalejeme do nej vodu v izbovej teplote a pridáme špeciálnu výživu pre rezané kvety. Až potom vložíme kyticu do vázy a umiestnime ju na vhodné miesto.

Nevyhnutnosťou je orezávanie stoniek

Pri prvej a každej ďalšej výmene vody orežeme do šikma stonky v dĺžke jedného, maximálne dvoch centimetrov. Dbáme aj o to, aby na ponorenej časti stonky neboli lístky.

Dôležité je správne umiestnenie

Ak chceme kyticu kvetov udržať dlho čerstvú, nedávame ju na priame slnečné svetlo, do prievanu, na príliš teplé miesto, napríklad do okolia radiátora, a blízko ovocia, ktoré vylučuje malé množstvo etylénového plynu. Ten sa s kvetmi nekamaráti a urýchľuje ich vädnutie.

Fungujú aj niektoré babské rady

Možno ste niekde čítali, alebo počuli, že životnosť kytice z donášky kvetov predĺžite kombináciou cukru a jablčného octu, aspirínom, bielidlom, medenou mincou, lakom na vlasy, sódou či vodkou. Fungujú, alebo nie?

Určite sa vyhnite striekaniu kytice lakom na vlasy. Ten im naozaj neprospieva. Avšak namiesto špeciálnej výživy pre rezané kvety odporúčame použiť sódu, ktorá na základe našich skúseností funguje naozaj spoľahlivo. Kvetom robí dobre aj chlad –  na noc ich premiestnite do chladničky, alebo aspoň do chladnejšej komory. Dni vám budú tak spríjemňovať omnoho dlhšie.

Post a Comment